gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 98  
»Bugün 1155  
»Toplam 12929550  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.230.144.31
» Bu sitemizi ziyaretiniz

TBMM Mucizeler Yaratıyor

İ. Hakkı CENGİZ

21 Ocak 2015, 20:37

İ. Hakkı CENGİZ

               TBMM Mucizeler Yaratıyor

 

“En kötü demokrasi, en iyi darbeden veya en iyi diktatörlükten daha iyidir. Meclisin açık olduğu her rejimde ümit vardır.” Bu sözleri, 12 Eylül günlerinde rahmetli Türkeş söyledi diye hatırlıyorum.

 

Her ne kadar,  partileri “lider sultası” var diye eleştiriyor, TBMM’ye o “sulta”nın yansıdığını söylüyorsak da, kendi vicdan ve iradesiyle hareket eden “vekiller” de var…

 

Öte yandan, açık olan bir parlamento, şeklen de olsa “demokratik” rejimin kalesidir. Kâğıt üstünde gözükse de “demokratik” kurallar uygulanıyor demektir…

 

Nitekim uygulanıyor… Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet soruşturması “dokunulmazlığı olmayanlar” hakkında çoktan düştüğü halde, Yüce Meclis’te aylardır konuşuluyor… Bunun tartışılmasını, gündemde kalmasını sağlamak TBMM’nin yarattığı birinci mucizedir.

 

Bir Meclis’imizin olmadığını düşünün… Bu iddialar, “Bakan çocuklarının” tahliye edildiği gün kapanıp gidecekti. Ama TBMM olayı kapat(a)madı, kapattırmadı!

Olayın TBMM’deki seyrini hatırlayın!

 

Fezlekeler gelmiş ama “muhatap” bulunamamıştı… Meclis Başkanlığı, Adalet Bakanlığını, Adalet Bakanlığı Meclis Başkanlığını adres gösterdi… Fezlekelerde noksanlıklar bulunduğu iddiasıyla iade edildi…

 

Savcılık, “noksanlıklar”ı tamamlayıp tekrar Meclis’e gönderdi. Bu geliş-gidişler esnasında dosyaların kaybolduğu yazıldı-çizildi. Zannettik ki “dava” kapanacak, üstü örtülecek.

 

Öyle olmadı… Yüce Meclis “süreç”i başlattı… Bu sürecin başlatılması safhasında, muhalefetin ısrarı yanı sıra, muhtemelen, iktidar milletvekillerinden de destek geldi.

Gerçi uzun oyalamalar, ertelemeler falan yapıldı ama “takvim” basamak basamak işledi… Bu, Meclis’in yarattığı ikinci mucizeydi…

 

“Soruşturma komisyonu” kuruldu… Göstermelik de olsa iddialar soruşturuldu… Konu aylar boyunca konuşuldu, gündemde kaldı… Bu üçüncü mucizeydi.

 

Komisyon Başkanı “yayın yasağı” kararı aldırdı. Bu, dördüncü mucizeydi… Çünkü böylece, işin ciddiyeti ve boyutlarının ne kadar büyük olduğu anlaşılıyordu.

 

Nihayet, dünkü (20 Ocak) Genel Kurul oylamasına geldik. Eski Bakanların Yüce Divan’a gönderilmesinin, 312 kişilik AKP grubu tarafından reddedileceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Evet, burada sürpriz olmadı ama Bayraktar’ın oylaması hariç AKP grubu büyük fire verdi. Diğer üç Bakan’ın oylamasında, 1 Mart 2003 Irak tezkeresinden beri, muhalefet oyları ilk defa iktidar oylarına bu kadar yaklaştı. Hele, Egemen Bağış oylamasında neredeyse başa baş; 245’e 255 oldu. Aynı oylamada 17 oy da çekimser veya geçersiz çıktı… Yani neredeyse o oylamada muhalefet iktidarı geçecekmiş!

 

Bu da TBMM’nin beşinci mucizesiydi… AKP’li 40-50 kadar milletvekili taşların yerinden oynadığını gösterdi…

 

Meclis’in açık olduğu yerde, her zaman umut vardır!

 

İsmail Hakkı Cengiz

Bu haber 1042 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Ulaşım, haberleşme, iletişim…19 Eyl?l 2021

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

 

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Gazete Anamur