gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 22  
»Bugün 322  
»Toplam 15203876  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.182.206
» Bu sitemizi ziyaretiniz
TARSUS BAKLAVASI İLE YENİDEN TANIŞMA ZAMANI

TARSUS BAKLAVASI İLE YENİDEN TANIŞMA ZAMANI

Tarih 22 May?s 2018, 22:59 Editör

Tarsus Halk Eğitim Merkezi Aşçılık Kursu'nda baklava ustalarının ve Tarsus basının katılımıyla 'Tarsus Baklavası' uygulamalı olarak yapılarak tanıtıldı.

TARSUS BAKLAVASI İLE YENİDEN TANIŞMA ZAMANI

 

Unutulmaya yüz tutmuş 'Tarsus Baklavası'nı yeniden ortaya çıkararak coğrafi işaretinin alınmasına katkı sağlamak adına Tarsus Halk Eğitim Merkezi Aşçılık Kursu'nda baklava ustalarının ve Tarsus basının katılımıyla 'Tarsus Baklavası' uygulamalı olarak yapılarak tanıtıldı.

 

 

 

Tanıtım kapsamında Tarsus Halk Eğitim Merkezi Aşçılık Kursu Öğretmeni Seyran Davarcı ve öğrencileri 60'lı yılların Baklava Ustası Türker Sarı'nın anlatımı ve Baklava Ustası Yunus Sulhan'ın uygulamalı dersi ile Tarsus Halk Eğitim Merkezi Aşçılık Kursu Atölyesi'nde 'Tarsus Baklavası' yaparak tanıtıma destek verdiler.

 

Tanıtım programına katılan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Gürsoy Tarsus Halk Eğitim Merkezi olarak unutulmaya yüz tutmuş yöresel gıdaların tekrar gün yüzüne çıkması konusunda yaptığımız çalışma ile Türker Ustamızı bulduk diyerek kendine özgü tadı olan unutulmuş Tarsus Baklavası'nı ortaya çıkartıp coğrafi işaretini almayı amaç edindiklerini ifade etti. Baklava Ustası Türker Sarı'ya, Tarsus Halk Eğitim Merkezi Aşçılık Kursu Öğretmeni Seyran Davarcı ve öğrencilerine teşekkür etti.

 

 

 

Baklava Ustası Türker Sarı'da yaptığı konuşmada 1960 yılından 1987 yılına kadar Tarsus Baklavası'nı yaptığını söyleyerek Tarsus Baklavası'nın özelliklerini ve yapım aşamalarını anlattı. Tarsus Baklavası'nı yeniden topluma kazandırmak adına yapılan çalışmalara emeği geçenlere teşekkür etti.

 

 

 

Tarsus Baklavası konusunda uzun süredir araştırma yapan Arş. Yazar Kemal Duru tanıtım programında Baklava Ustası Türker Sarı ile baklavaya dair konuşurken 'Tarsus Baklavası'nın tanıtılması konusunda gösterdikleri gayretten dolayı Tarsus Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Gürsoy'a, Tarsus Halk Eğitim Merkezi Aşçılık Kursu Öğretmeni Seyran Davarcı ve öğrencilerine teşekkür etti. 'Tarsus Baklavası' ile ilgili yaptığı araştırmalardan bahsetti.

 

Tanıtım programında 'Tarsus Baklavası'nı bilgi ve tecrübeleri ile anlatan Türker Sarı ve büyük bir ustalıkla aşama aşama yapan Yunus Sulhan katılımcılardan gelen soruları yanıtlarken program sonunda yapılan baklava tüm katılımcılara ikram edildi.

 

Haber :Emine KUREN-Tarsus

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İŞ REHBERİ

Çocuk İşgücü Anketi Sonuçları

Çocuk İşgücü Anketi Sonuçları TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması ile birlikte 5-17 yaş grubundaki çocuklara uygulandığı beliritildi.

SERAGAZI EMİSYON ENVANTERLERİ

SERAGAZI EMİSYON ENVANTERLERİ TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Seragazı Emisyon İstatistikleri, 1990-2018 sonuçları değe...
Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

 

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi