gazete anamur
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı


Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Sponsor Alanı


Dost Siteler

HAVA DURUMU

ANAMUR

Saat

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 54  
»Bugün 95  
»Toplam 5287978  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.229.76.193
» Bu sitemizi ziyaretiniz
ERDEMLİ'DE 27. TÜRKMEN ŞÖLENİ COŞKUSU

ERDEMLİ'DE 27. TÜRKMEN ŞÖLENİ COŞKUSU

Tarih 23 Mayıs 2016, 18:51 Editör

Erdemli Belediyesi bu yıl 27. Geleneksel Türkmen Şöleni etkinliğini büyük bir coşkuyla kutladı.

            ERDEMLİ’DE 27. TÜRKMEN ŞÖLENİ COŞKUSU

 

Erdemli Belediyesi bu yıl 27. Geleneksel Türkmen Şöleni etkinliğini büyük bir coşkuyla kutladı. Şölende Türk Müziği sanatçıları Kıraç, Turgay Başyayla ve Ömer Şahin sahne alırken, programın sunuculuğunu ünlü şair Ahmet Coşkun gerçekleştirdi.

 

 

 

İlki 1978 yılında gerçekleştirilen Geleneksel Türkmen Şöleninin bu yıl Erdemli Belediyesince 27.si gerçekleştirildi. Yoğun katılımın gözlendiği programda çevre il ve ilçelerden de çadırlar kuruldu. Etkinlik eş zamanlı olarak birçok televizyon ve radyodan da canlı yayınlanarak, şölen ulusal ve uluslarası arenaya taşınmış oldu. Yörük yaşamının anlatılması fikri ile doğan şölenin Türkiye’de yapılan en eski şölen olduğu ve bundan dolayı da şölenlerin atası diye tanımlandığı belirtilirken, şölende Yörük çadırların kurulduğu ve yöresel ikramlarda bulunulduğu gözlemlendi.

 

 

Erdemli Çamlığında gerçekleştirilen şölen, geleneksel olduğu üzere mehteran yürüyüş ile başladı. Mehteranla birlikte protokol ve vatandaşlar yürüyerek etkinlik alanına geldi. Burada mehteran konser verdi ve ardından da saygı duruşu ve İstiklal Marşı mehteran eşliğinde okundu. Mehteran konserinin ardından Erdemli Belediyesi Çağdaş Halk Dansları Topluluğu, Mercane Can yönetiminde bir gösteri gerçekleştirdi. Programda daha sonra Türk Halk Müziği Sanatçısı Turgay Başyayla sahne aldı. Söylediği birbirinden güzel türkülere izleyicileri coşturan Başyayla sahne performansıyla dikkat çekti. Erdemli’nin kendisi için özel bir yeri olduğunu belirten Başyayla, Erdemli ile arasında bir bağ olduğunu ifade etti. Konser esnasında yaptığı esprilerle etkinliğe gelen vatandaşlara keyifli dakikalar yaşattı. Mahalli sanatçıların da sahne aldığı etkinlik halk oyunları gösterileri ile devam etti.

 

 

BAŞKAN TOLLU: “YÖRÜKLER BU ÜLKENİN TEMELİDİR”

 

Etkinliğin protokol konuşmalarında ilk olarak Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu söz aldı. Bu etkinliğin bu yıl 27.sini gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşadıklarını beyan eden tollu, emeği geçen herkese teşekkür etti. Tollu konuşmasında, ülkenin son günlerde yaşadığı zorlu günlerden bahsetti ve tüm şehitlere rahmet dileyerek birlik ve beraberlik mesajı verdi. Toplumları ayakta tutan, bir arada tutan bazı değerler manzumesi olduğuna dikkat çeken Tollu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

 

“Kültür ve süregelen yaşam bir takım değerler manzumesinden oluşur. Toplumları ayakta tutan, bir araya getiren, bu değerler manzumesidir. Türk Milleti binlerce yıldır yeryüzünde var olmayı, devlet olmayı, bu değerler manzumesine borçludur. Bugün dünya üzerinde halen gururla kendisini Türk olarak nitelendiren uluslar mevcutsa, bu söylemlerin tek sebebi Kültürel Mirasın güçlü yapısıdır. Türklüğün var olduğu en eski dönemlerden bu yana, kültürel geleneklerimizi en yoğun, en bozulmamış halde muhafaza etmeyi başaran kolumuzda Türkmen ve Yörük kardeşlerimizdir. Aile yapısı, çalışkanlık, vatana bağlılık ve nihayet vatan sevgisinin en belirgin özelliklerini Yörüklerde bulursunuz. Çünkü Yörükler; 1071’de Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında Sultan Alparslan’ın yanı başındaydılar. Fatih İstanbul’u fethederken, Yörükler; Fatih’in yanındaydılar. Kurtuluş savaşının en kanlı dönemlerinde Yörükler en ön saftaydılar. Güneydoğuda, hainlerin karşısında göğsünü kurşuna siper edenler, Yörük çocuklarıdır. Şu anda, bu meydanda; şehitler ölmez, vatan bölünmez, bayrak inmez, Türkiye sonsuza dek Türk Yurdu olarak kalacaktır diyen, sizlersiniz… Kendinizle ne kadar gurur duysanız azdır. Sizler bu milletin asli unsuru, yüce milletimizin istikbalinin garantisisiniz. Büyük Atatürk’ün Övgüsünü kazanarak; "Ey ağalar beyler, Toroslara çıkın bir bakın. Nerede kara bir Yörük çadırı görürseniz, dumanı da tütüyorsa dünyada hiç bir güç bizi asla yenemez" demiştir. Sizler mağlubiyet nedir bilmezsiniz. 2014’te Büyükşehirde ve Erdemli’de kazanılan zaferin gerçek mimarlarısınız. Sizlerle gurur duyuyoruz.

 

 

 

MHP’Lİ ÖZSU: “ŞÖLENİMİZ SONSUZA DEK YAŞASIN”

 

Erdemli Belediye Başkanı Tollu’dan sonra Milliyetçi Hareket Partisi Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu bir konuşma yaptı. Özsu konuşmasında şölenin öneminden bahsetti. Hem Yörük kültürünün yaşatılması hem de Yörüklerin bu ülkenin temel direği olması noktasında çok mühim olduklarını kaydeden Özsu, “bu şölenin bulunduğu mekan da çok önemli bir mekandır. Erdemli Çamlığımız geçmiş tarihlerde tek başına Erdemli'nin köy koruyucusu durumundadır. Fransız gemileri dizilmiş yanyana, Emir Çavuş tek başına, mavzerle o Fransız gemilerini püskürten bu çamlığın şu noktada bulunduğu yerdir. Bu Çamlık Erdemli'mizin Koyuncu aşiretinin kışlık mekanlarının olduğu yerdir. Ve nihayetinde 1978’de Türkmen Şölenimiz, milli kültürümüzün yok olmaması için gelecek nesillere yaşaması ve yaşatılması için başlamıştır. Bu yıl 27.si gerçekleştirilmektedir. Allah sonsuza dek şölenimizi yaşatsın” dedi.

 

 

BAŞKAN KOCAMAZ: “BİZ BİRLEŞECEĞİZ; HAİNLER KORKACAK”

 

Daha sonra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşma yaptı. Bu tür etkinliklerin milletin kaynaşması adına özellikle de şu son günlerde yaşanan kötü hadiselerden sonra çok büyük bir önem arz ettiğini belirterek başladığı konuşmasında Başkan Kocamaz, konuşmasında şunları söyledi:

 

“Maalesef ülkemizin bir bölgesinde sancılar devam ediyor. Her gün şehit haberleri alıyoruz ve her gün kahroluyoruz. Anaların gözyaşları artık dinmez noktaya geldi. Dolayısıyla bu ülkeyi bölüp parçalamak isteyen hainlere karşı bu etkinlikler birlik ve beraberliğimizi gösteriyor. Dik duruşumuzu gösteriyor. Örf adet gelenek ve göreneklerimize sahip çıktığımızı gösteriyor. Vatanımıza bayrağımıza sahip çıktığımızı gösteriyor. Dolayısıyla bizler birleşeceğiz ki hainler korkacak. Bizler bir araya geleceğiz inançla imanla bu ülkeye sahip çıkacağız ki bu ülkeyi bölmek parçalamak isteyen hainler amaçlarına ulaşamayacaklar. Belediyecilik sadece yol yapmak, altyapı yapmak, park yapmaktan ibaret değil. Belediyecilik geçmişle gelecek arasında köprü oluşturabilmek, insanlarımızı aynı mekânlarda bir araya getirebilmektir.”

 

 

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MEVLÜT KARAKAYA: “TÜRK’ÜN MAYASI SAĞLAMDIR”

 

Kocamaz’ın ardından Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya söz aldı. Türkmen Şöleni gibi şölenlerin son derece önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Yardımcısı Karakaya, konuşmasında “Erdemli Belediyemizin düzenlemiş olduğu bu kültür şöleninde daha önceki konuşmacıların da ifade ettiği gibi maziden atiye kültürel değerlerin aktarılmasında önemli bir vasıta olan bu şenlikler, Türk milletinin birlik ve beraberliğine önemli ölçüde katkıda bulunurlar. Kültür önemlidir. Mutlaka gelecek nesillere bozulmadan, özüne ziyan olmadan aktarılması gerekir. Kültür Türk milletinin özü ve mayasıdır. Bu maya sağlam bir mayadır. Allah'ın izniyle bu maya bozulmadan gelecek nesillere sizlerin sayesinde aktarılacaktır” dedi.

 

 

 

 

MHP’Lİ ÖZTÜRK’TEN HAİNLERE: “HADDİNİZİ BİLİN!”

 

Şölende son olarak Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk bir konuşma yaptı. Öztürk konuşmasında, teröristlere yönelik olarak sert sözler sarfetti. Yörüklerin bu ülkenin sigortası olduğunu kaydeden Öztürk, “bir sürü sıkıntılar içerisindesiniz. Ve buna rağmen buradasınız. Allah hepinizden razı olsun. Biz bunu şöyle anlamlandırıyoruz ve birilerine mesaj olsun diyoruz, Bu topraklar vatan oluncaya kadar o kadar çok şehit verdik ki dünya'da böylesine değerli bir kara parçası yok. Şimdi o şehit yadigarın vatanı elde tutmak için yine şehit veriyoruz. Ama Erdemli meydanına eğer bakabiliyorlar ise burada Yörük’ün bacası tütüyor haddinizi bilin ayağınızı denk alın” dedi.

 

 

 

KIRAÇ BÜYÜLEDİ

 

Konuşmaların ardından Türk müziğinin güçlü sesi Kıraç sahne aldı. Söylediği birbirinden güzel türkü ve şarkılarla izleyicileri mest eden Kıraç yaklaşık bir buçuk saat sahnede kaldı. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu tarafından kendisine takdim edilen Türk bayrağı motifli İstiklal Marşı biblosunu ve Türk Bayrağını alan Kıraç, son derece anlamlı hediyeler aldığını söyledi ve teşekkür etti.

 

 

Kıraç’ın ardından ise son olarak sahne alan Türk Halk Müziği sanatçısı Ömer Şahin ise söylediği birbirinden hareketli türkülerle etkinliğe gelen vatandaşlara keyifli anlar yaşattı. Etkinliğe çevre il ve ilçelerden de birçok milletvekili, belediye başkanı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu başkanları da katıldı. Türkmen şöleni birçok televizyon ve radyodan da canlı olarak yayınlanırken aynı zamanda Erdemli Belediyesi resmi facebook sayfasından da canlı yayınlandı.

      
          
           
              TURGAY BAŞYAYLA VE ÖMER ŞAHİN'DE SAHNE ALDI  
 
           
 
         
 
                                  TÜRKMEN ŞÖLENİNDEN GÖRÜNTÜLER 
       
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SOSYAL - KÜLTÜREL

BAŞKAN SEÇER, ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ'NİN TANITIM TOPLANTISINA KATILDI

BAŞKAN SEÇER, ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ'NİN TANITIM TOPLANTISINA KATILDI Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu yıl 18.'si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Müzik...

HEM'de Yılsonu Sergisi Düzenlenen Törenle Açıldı

HEM'de Yılsonu Sergisi Düzenlenen Törenle Açıldı Tarsus Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü'nün yılsonu sergisi düzenlenen törenle açıldı.
YABANCININ GÖZÜYLE İSTABUL SEÇİMLERİ26 Mayıs 2019

Sponsor Alanı


SON HABERLER

Sponsor Alanı

Son Dakika Haber

Sponsor Alanı

 

Her Hakkı Saklıdır - 2012 (Fatma ARIKAN)
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi